Obravnava ustreznosti elaborata EIMV na ARSO

Danes je na Agenciji RS za okolje (ARSO) potekala ustna obravnava v upravnem postopku glede izdaje novega okoljevarstvenega dovoljenja Lafarge Cementu. Kot je znano, skuša Lafarge znova pridobiti dovoljenje za sežig odpadkov v svoji cementarni, Eko krog pa prek stranskega udeleženca Uroša Macerla, ter ob pomoči odvetniške pisarne Zidar-Klemenčič, to katastrofo skuša preprečiti.

Ustna obravnava na ARSO

Predmet tokratne ustne obravnave je bila ustreznost elaborata, ki ga je Lafarge Cement naročil pri Elektroinštitutu Milan Vidmar (EIMV), in ki določa vplivno območje tovarne zgolj na njenem dvorišču. O tem vprašanju sta se za ARSO izrekla izvedenca medicinske in meteorološke stroke, prof. dr. Ivan Eržen in prof. dr. Jože Rakovec (na sliki oba v prvi vrsti, desno).

Izvedenec meteorološke stroke je v predhodno izdanem pisnem mnenju ugotovil, da kriterij za določitev vplivnega območja v predpisih ni nedvoumno opredeljen, zato naj o tem, kakšen bi ta kriterij moral biti, povedo strokovnjaki za zdravje ljudi in za škode na premoženju ljudi. Izvedenec medicinske stroke je v predhodnem mnenju jasno povedal, da vplivno območje, kot ga je določil EIMV, ni pravilno določeno, v naknadno izdani dopolnitvi pa je še predlagal možno pravilno definicijo območja, ki bi upoštevala rezultate zdravstvenih raziskav.

Na ustni obravnavi sta oba izvedenca, kljub poskusu Lafargeve ekipe, da bi jima vsilila svoje stališče, argumentirano vztrajala pri zapisanih opredelitvah. Dodatno se je izkazalo, da ju v postopku izdelave mnenj niso seznanili z vsemi dejstvi, na kar je opozoril stranski udeleženec Macerl ob strokovni pomoči Eko kroga in Dušana Hrčka, univ. dipl. meteor., strokovnjaka za specifično zasavsko meteorološko problematiko, ki je svojo pomoč ponudil brezplačno.

Tako so izvedenca “pozabili” informirati o tem, da bi Lafarge moral izdelati tudi vplivno območje za onesnaževanje s skupnim organskim ogljikom (TOC), o tem, da je Lafarge v primerjanem obdobju, ki ni pokazalo večjih preseganj, obratoval le 89 od 365 dni, da avtomatski merilni sistem Lafarge Cementa, ki meri izpuste prahu, ni prestal redne kontrole, itd. Izvedenca sta se strinjala, da bi tudi te pomanjkljivosti lahko vplivale na določitev vplivnega območja.

Različnih poti izpustov iz Lafarge Cementa

Obravnave se je med publiko udeležilo tudi nekaj krajanov Ravenske vasi, hribovske vasice nad Lafargevim dimnikom. V času sežiganja petrolkoksa in odpadkov so na lastni koži izkusili različne poti dimnih plinov (slika desno). Takrat je sosed obveščal soseda, da naj zapre okna in spravi otroke v hišo, saj prihaja pas hudega dima. Imisijske merilne postaje (na sliki označene kot beli kolobarji) so takšne lokalne ekstreme bodisi zaznale, če so potovali po modrih poteh (posnetek iz avgusta 2008), bodisi jih niso zaznale, saj so potovali v ozkem pasu po dolinah, na sliki označeno z rdečo in rumeno barvo (posnetek iz marca 2009).

Mnenje prof. Rakovca
Mnenje prof. Rakovca, 19.10.2012 (poudarki: Eko krog)
Mnenje prof. Eržena
Mnenje prof. Eržena, 15.10.2012 (poudarki: Eko krog)
Vplivno območje ob več tovarnah
Če se osredotočimo samo na eno tovarno, hiša na sredi ni v vplivnem območju nobene

Dejstvo, da izvedenca nista popustila pod pritiski Lafarge Cementa, nas navdaja z upanjem, da bo po šestih letih postopka stroka končno prevladala nad interesi lobistov, in da se norost s sežiganjem odpadkov v neprevetrenih zasavskih dolinah ne bo ponovila nikoli več!

8 Responses
  1. CROSS

    Dr.Rakovec jasno pove,da KRITERIJ vplivnega območja onesnaževalcev po zakonodaji ni NEDVOUMNO OPREDELJEN…

    Torej si ga lahko vsak razlaga po svoje…SUPER…

    Za to si je EIMV(lafarge) vzel pač njemu najbolj ugoden KRITERIJ-“preseganje mejnih vrednosti večkrat,kot je to še dopustno po predpisih”…,ki se mu kao dogaja samo znotraj fabrike…pa ja…

    Rakovec pove tudi,da bi vplivno območje ob drugačnih KRITERIJIH segalo tudi na druga širša območja,tudi geografsko ločena…

    Po domače,da dim nese čez hrib v druge doline…

    Potem pa še dr. Eržen pove,da vplivno območje ni pravilno določeno…………..pa kaj bi še radi…

    PORAZ LAFARGA NA CELI ČRTI……..

  2. Reinhardt, vso dokumentacijo, vključno s celotno obrazložitvijo mnenja prof. Rakovca in prof. Eržena, si lahko ogledate na Občini Trbovlje, ki je prav tako kot Uroš stranska udeleženka v postopku. Če vam to ne bi uspelo, se lahko za ogled zmenite z Urošem, številka je na desni. (Dokumentacijo ima seveda tudi Lafarge, ampak ta varianta najbrž odpade.)

  3. CROSS

    Naš znanec Borut Pahor je na soočenju 29.11.2011 zanikal,da je hotel protest Zasavcev pred vlado preprečiti …in da ni pobegnil skozi zadnja vrata…

    …najhujša laž pa je bila,da je on zaslužen ,da se je situacija uredila in da Lafarge sedaj stoji…

    Same laži političnega kameleonskega manipulatorja…

    E,moj Borat,še dobro,da sem bil tam…in da vem da si jo ucvrl…najbrž na manikuro…ali pa k tvojemu stricu iz ozadja Janši jokat……bolj verjetno…

    Njegov nastop je bil:

    -narcisoiden
    -poln praznih naučenih floskul in praznih besed
    -edini rešitelj te države…je …Borat…

    Bog nam ponagaj,če bo tako…dragi moji …

    SLOVENCELJNI….

  4. CROSS

    Novinarka Dela Polona Malovrh je zapisala,da je piar lafarga ponaredil e-pošto glede ustne obravnave na ARSU…nič novega…njihova stalna praksa…

    Ej, moj sopotnik…tudi ti in Lafarge bosta kmalu…GOTOFA…še malo…

  5. […] Podobno je ravnal Borut Pahor. Ker je kot predsednik vlade povsem ignoriral problem Zasavja oz. Lafarge Cementa, so mu Zasavčani 14. julija 2010 nastavili cestno zaporo ter tako izsilili pogovor z njim. Ulični pogovor je prinesel le nove laži, zato je Eko krog 10. novembra 2010 organiziral protestni shod pred vladno palačo, na katerem je hotel Pahorju izročiti štafeto norosti. Ko se je na dan protestnega shoda štafeta že tekla, je Pahor na hitro sklical sestanek – v stilu, čez par ur se dobimo. Seveda zgolj zato, da bi onemogočil protest. Dobili smo se na hitro, nepripravljeni in mu dali vedeti, da še čakamo na obljubljeni delovni sestanek (čakamo še danes). Protestni shod smo speljali po načrtih. Pahor pred protestnike ni prišel, iz vladne palače pa je pobegnil skozi stranska vrata. Zgražanje in posmeh s strani več tisoč protestnikov so posnele številne kamere. Včeraj pa je Pahor smejoč se zanikal pobeg skozi stranska vrata ter nadaljeval z lažmi, kako smo problem nekako rešili ipd.. Ni res, problem še zdaleč ni rešen. Začasno in delno ga je rešilo Upravno sodišče marca 2011, ko je Lafarge Cementu odvzelo okoljevarstveno dovoljenje. A upravni postopek, ki bi lahko francoski cementarni znova dovolil sežig nevarnih odpadkov iz celega sveta, je v polnem teku. […]

Komentarji

/** * mailchimp pop-up */